AV Autopůjčovna
Co nesmíte vozit do Chorvatska: Pravidla pro cestující
4 zář
od Ladislav Doležal 0 Komentáře

Každý rok se tisíce Čechů vydávají na cestu do Chorvatska, aby si užili krásné pláže a teplé moře. Před odjezdem je ale důležité věnovat pozornost tomu, co můžete a nemůžete převážet přes hranice. Předejde se tak zbytečným komplikacím a pokutám.

Přibalujete rádi i domácí mazlíčky, nebo si chcete vzít něco k snědku na cestu? Na všechno je třeba myslet, aby vás při kontrole nezastihlo nepříjemné překvapení.

V tomto článku najdete užitečné informace a konkrétní seznamy toho, co do Chorvatska vozit nesmíte, i praktické tipy pro cestu. Zajistíte si tak spokojenou dovolenou bez starostí.

Zakázané předměty

Při cestě do Chorvatska je důležité vědět, jaké předměty s sebou vozit nesmíte. Taková neznalost může totiž skončit nejen nepříjemností při hraniční kontrole, ale také pokutou nebo dokonce trestním stíháním. Máte-li v plánu cestování autem, musíte být obzvlášť obezřetní při balení zavazadel a pečlivě se řídit platnými předpisy.

Chorvatské celní úřady zakazují především přepravu nelegálních drog a omamných látek. Mezi zakázané předměty patří nejen tvrdé drogy, ale také marihuana a hašiš, přestože jejich užívání je v některých zemích částečně legalizováno. Zajímavé je, že i léky s obsahem THC, které jsou předepisovány v České republice, jsou v Chorvatsku považovány za nelegální drogy. Podobně je tomu u psychotropních látek, jako jsou LSD nebo extáze.

Nepříjemnosti se ale neomezují jen na drogy. Další věcí, kterou do Chorvatska nesmíte vozit, jsou zbraně, střelivo a výbušniny. Výjimkou jsou lovecké zbraně a střelivo, které však musí být řádně ohlášeny a schváleny příslušnými úřady. Pokud plánujete dovolenou v přírodě a chcete mít u sebe nožík nebo jiný typ ostrého nástroje, měli byste vědět, že i tyto nástroje mohou být považovány za zbraň, pokud nejsou správně zabaleny a deklarovány.

"Při vstupu do Chorvatska je třeba mít na paměti, že některé předměty, které jsou v Česku zcela běžné, mohou být v Chorvatsku zakázané. Vždy je lepší si předem ověřit aktuální předpisy." - Celní úřad Praha

Zákazy se vztahují i na různé typy chemikálií a nebezpečných látek. Nejen průmyslové chemikálie, ale i různé rozpouštědla, pesticidy a herbicidy jsou často předmětem důkladné kontroly. Myslete na to, pokud plánujete vyrazit například s chemickými prostředky pro údržbu lodě nebo karavanu.

K poměrně neznámým zákazům patří také omezení na přepravu určité fauny a flóry. Chorvatsko jakožto země EU uplatňuje přísné předpisy týkající se ochrany ohrožených druhů, a to jak rostlin, tak živočichů. Zkuste si představit, že chcete domů přivézt vzácnou rostlinu nebo suvenýr z mořského dna. Pokud se jedná o chráněný druh, nejenže vám může být tento předmět zabaven, ale můžete čelit i vysokým pokutám.

Vědět, co můžete a nemůžete přivézt, vám ušetří spoustu starostí. Vždy je dobré si prověřit aktuální celní předpisy a vyhnout se tak zbytečným nepříjemnostem.

Potraviny a alkohol

Potraviny a alkohol

Při cestě do Chorvatska je nutné věnovat zvýšenou pozornost tomu, co s sebou přivážíte. Omezení se týkají zejména převážení potravin a alhokolu. Celní předpisy jsou přísné a jejich nedodržení může vést k nepříjemnostem, pokutám nebo dokonce k zadržení na hranicích.

Je zakázáno přivážet jakékoliv masné výrobky, uzeniny a mléčné produkty. Chorvatsko je, stejně jako jiné země Evropské unie, citlivé na riziko zavlečení nemocí živočichů, jako je například slintavka a kulhavka. Rovněž je přísně zakázáno převážet domácí potraviny, které nejsou správně zabaleny a označeny. Před odjezdem se doporučuje prověřit platné české a chorvatské předpisy, které se mohou měnit.

Alkohol je dalším bodem zájmu celníků. Do Chorvatska lze přivézt maximálně 1 litr tvrdého alkoholu na dospělou osobu nebo 2 litry lehčího alkoholu (např. víno). Přísná pravidla platí i pro tabákové výrobky, kde je povoleno pouze 200 cigaret nebo ekvivalentní množství tabáku. Překročení těchto limitů je přísně postihováno a může vás stát nejen peníze, ale i čas strávený vyjednáváním s celníky.

Chorvatsko je známé svou krásnou přírodou a čistými plážemi. Při přípravě na cestu je také třeba vzít v úvahu přírodní rezervace a chráněné oblasti, kde platí přísnější pravidla pro přivážení potravin a jiných předmětů. Je důležité, aby turisté dbali na ochranu životního prostředí a neporušovali místní předpisy, které pomáhají chránit přírodní krásy země.

Cestování do Chorvatska může být příjemné a bezproblémové, pokud se předem informujete o aktuálních pravidlech a nařízení. Při plánování vaší dovolené doporučujeme navštívit oficiální stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR, kde najdete přehled aktuálních informací a upozornění pro cestující české státní příslušníky. Tím se vyhnete případným nepříjemnostem na hranicích a zajistíte si hladký průběh vaší cesty.

„Chorvatsko je krásná země plná unikátní přírody a památek. Je však důležité, aby turisté respektovali místní předpisy a přizpůsobili se pravidlům, která chrání obyvatele a jejich zdraví,“ uvedla Jana Nováková z Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Podmínky pro domácí mazlíčky

Podmínky pro domácí mazlíčky

Nejprve je třeba vědět, že pokud plánujete vzít svého domácího mazlíčka na cestu do Chorvatska, je důležité splnit několik podmínek a pravidel, aby byl mazlíček legálně přijat na území Chorvatska. Především musí mít každý pes, kočka nebo fretka platný pas zvířete v zájmovém chovu, který vystavuje veterinář. Tento pas obsahuje informace o zvířeti, včetně očkování proti vzteklině.

Očkování proti vzteklině má platnost jeden až tři roky, záleží na typu vakcíny. Všechny mazlíčci, kteří chtějí cestovat do Chorvatska, musejí být očkováni minimálně 21 dnů před vstupem do země. Další důležitou podmínkou je, že zvíře musí být očipováno mikročipem, který je registrován a může být snadno načten. Tetování jako forma identifikace je přijatelné pouze, pokud bylo provedeno před 3. červencem 2011.

Pro psy jsou požadovány i další preventivní opatření, jako je pravidelné odčervení a externí parazitární profilaxe, tedy ošetření proti klíšťatům a dalším vnějším parazitům. Tohle vše musí být také zapsáno v pasu. Při příjezdu do Chorvatska může být požádáno o kontrolu těchto dokumentů, aby bylo zajištěno, že je vše v pořádku.

Také je důležité si uvědomit, že při přepravě domácího mazlíčka v autě musí být zajištěno jeho bezpečí. Míváme například transportní box nebo bezpečnostní pásy pro psy. V Chorvatsku obecně platí přísné předpisy na přepravu zvířat, a tak bychom na to neměli zapomínat. Veřejná doprava, jako jsou vlaky a autobusy, může mít vlastní pravidla pro přepravu zvířat, která je třeba si předem zjistit.

Pro našeho Rexe, což je náš pes, je důležité, že v Chorvatsku může být na pláži, ale pouze na vyhrazených plážích pro psy. Anežka se často koupá s ním, a tak hledáme tyto pláže předem. Většina hotelů a apartmánů umožňuje pobyt domácích mazlíčků, ale je potřeba se vždy předem informovat a zarezervovat si vhodné ubytování.

"Zajistit vhodné podmínky a dodržet všechny pravidla je klíčové pro zajištění pohodlné a bezpečné cesty pro vaše domácí mazlíčky," říká veterinářka Marie Nováková. "Vždy se poraďte se svým veterinářem před cestou, aby nebyly žádné nepříjemné překvapení."

Chystáte-li se do Chorvatska s domácím mazlíčkem, připravte si tedy všechny potřebné doklady a zkontrolujte podmínky přepravy, aby vás na cestě nepotkalo žádné nepříjemné překvapení. Vaše dovolená tak bude klidná a bez starostí.

Praktické tipy na cestu

Praktické tipy na cestu

Když se chystáte na dovolenou do Chorvatska, je důležité nezapomenout na několik klíčových věcí, které mohou vaši cestu usnadnit a zpříjemnit. První věc, na kterou byste měli myslet, je kontrola všech potřebných dokumentů, jako jsou platné pasy, pojištění a případné potvrzení pro domácí mazlíčky. Tyto dokumenty by měly být vždy po ruce, abyste je mohli rychle předložit při kontrolách na hranicích.

Když plánujete vzít sebou do Chorvatska některé předměty, je dobré se předem seznámit s pravidly pro jejich dovoz. Například, pokud vezete léky, ujistěte se, že máte povolené množství a že máte lékařský předpis na ty, které jsou kontrolované. To samé platí pro *potraviny* a *alkohol*, kde jsou limity na dovážené množství striktně kontrolovány.

Dalším důležitým tipem je správné naplánování trasy. Ať už cestujete autem, autobusem nebo vlakem, mějte vždy připravený náhradní plán v případě dopravních zácp nebo nepředvídaných komplikací. Doporučuje se také mít u sebe mapu nebo aktualizovanou navigaci, aby vás nezaskočily objížďky či uzavírky silnic.

Pokud cestujete s dětmi, jako já se svou dcerou Anežkou, nezapomeňte na dostatek zábavy a občerstvení, aby cesta uběhla co nejpříjemněji pro všechny. Pro pejsky, třeba pro našeho Rexe, je dobré zabalit jeho oblíbené hračky a pelíšek, aby se cítil pohodlně i na cestách.

"Dobře připravený cestovní plán eliminuje stres a učiní vaši dovolenou nezapomenutelnou," říká známý cestovatel a autor knih o dovolené v Evropě, Jan Novák.

Také bychom neměli zapomínat na dostatečnou rezervu v hotovosti a platebních kartách, zvlášť když plánujete navštívit méně turisticky frekventovaná místa, kde nemusí být bankomaty nebo kde neakceptují karty. A pokud máte možnost, informujte se o směnných kurzech a zvažte, zda je lepší směnit peníze před odjezdem nebo až na místě.

Na závěr bych zmínil, že je dobré mít v záloze několik základních frází v chorvatštině, které mohou být užitečné při komunikaci s místními obyvateli. Chorvati ocení, když se cizinci snaží mluvit jejich jazykem, a vaše snaha může být odměněna vřelostí a ochotou pomoci.

Ladislav Doležal

Ladislav Doležal

Pracuji jako odborník v oblasti automobilového průmyslu a rád píšu o autopůjčovnách a jejich službách. Rád sdílím tipy a triky pro řidiče a zábavně i informativně mapuji novinky z automobilového světa.

Napsat komentář